18 Şubat 2015 Çarşamba

HAVVA VE ADEM’İN BİTMEYEN DANSI

Bilinen hikayedir. Kökeni Sümer ve Babil mitolojisine kadar dayanan efsaneye göre, Havva Anamız ile Adem Babamız   inanışlara göre dünyaya gelen ilk çifttir. 


tango dansı


Malum Tanrı ilk önce Adem’i yaratır ve ona eşlik etmesi için de bitakım hayvanları. Ne var ki bizim Adem bunlardan hiçbirini kendine denk görmez. Tanrı da Adem’in kaburga kemiğinden ona güzeller güzeli Havva’yı eş olarak yaratır. Adem Cennet bahçesine bekçi olarak gönderilir. Bu bahçede “Hayat” ve “İyi ile Kötüyü Tanıma” ağaçları vardır, bu son ağacın meyvasının yenmesi Adem’e yasak edilir. Gelgör ki, insanı kıskanan Şeytan yılan kılığına girerek Havva’yı kandırır, önce Havva elmadan ısırır ve Adem’i ikna eder ısırması için..Sonrası yine bilindik hikaye...Çıplak olduklarını fark ederek, Cennet’ten kovulmaları ve Adem ile Havva’nın arasında binlerce yıldır sürüp giden tatlı çekişme...

Tabi birçok Ezoterik hikayede olduğu gibi bu hikayede de herşey sembol dili ile anlatılmıştır. Birçok okuduğum kaynaktan bana en yakın olan anlamlar; Elma’nın dünyasal bilgiyi, dualiteyi (İyi—kötü ağacı) simgelemesi, Yılan’ın ise daha çok yeraltında yaşayan bir canlı olması nedeniyle Ölüm’ü betimlemesidir. Yani insanoğlu önce enerji olarak yaratılıp daha sonra bedenlenip dualitenin ve ölümün olduğu bir gerçeklik dünyasına iner. Kuyruğunu ısıran yılan ise herşeyin bir gün yine kaynağına döneceğini anlatır. İncir ağacı hakkında bu hikayede çok bilgi bulunmamasına rağmen, genelde ağacın Yunan Tanrıları’ndan Dionysos’a atfedildiğini biliyoruz. Şarap Tanrısı olan Dionysos ile kurulabilecek bağ bence zevk üzerinden olacaktır. İncir kanımca kutsal hikayemizde arzuları betimler. Yani çiftimiz hem dualitenin ve ölümün kol gezdiği hem de arzuların hüküm sürdüğü bir dünyaya teşrif ederler. Nitekim çıplaklıklarını fark eden Adem ve Havva’nın ilk yaptıkları şey incir yaprakları ile cinsel uzuvlarını örtmek olur. Bu da, sanki cinselliğin insanoğlunun en derin ve en temel arzusu olduğuna işaret eder gibidir.

LİLİTH VE ADEM İLE HAVVA'NIN DANSI

Açıkça yer almamasına rağmen, bazı kaynaklarda Adem’in ilk eşinin Havva değil, Lilith olduğu yazılır. Gizemli ve baştan çıkarıcı olan Lilith Adem ile sık sık tartışır. Tartışmalarının ana konusu Adem’in ilişkinin her alanında söz sahibi olmak istemesi, Lilith’in ise kendisinin de Adem gibi topraktan yaratıldığını belirtip eşitliği savunmasıdır. 

Bazı kutsal metinlerde tapınak fahişesi olarak geçen Lilith’in; orta çağda cadı diye anılan kadınlarla, günümüzde ise feministlerle ilişkilendirildiği olmuştur zaman zaman. Bence, şüphesiz eğlenceli ve hikayeye renk katan bir karakter :) Hatta bazen dişilere atfedilen özelliklerin aşırıya kaçan yönlerini (baştan çıkaran, başına buyruk vbg...) ifade etmede bile kullanılagelmiştir.

Dualitenin en sıcak ve ilginç noktasıdır aslında eril-dişi tezatı ve de birlikteliği...Hayat bu iki enerji ve cins arasında bir danstan ibarettir. Bir yakınlaşan, bir uzaklaşan, ancak asla ve kat’a birbirinden kopamayan...

Aşk-nefret ilişkisi...Ne senli ne sensiz misali...Adem ile Havva arasında binlerce yıldır sürmekte olan bu dansın adı sizce ne olurdu? Ateşli bir Tango mu, yumuşacık akan bir Vals mi? Romantik bir Rumba mı? Yoksa neşeli bir Jive mı? Ya da belki hepsi???

0 comments:

Yorum Gönder