28 Ağustos 2019 Çarşamba

30 AĞUSTOS YAKLAŞIRKEN

"Fotoğraf objektifi, tarihe bu kadar canlı bir eser bırakmamıştır."

Portakalın Bilgeliği

Demiş Falih Rıfkı Atay yukardaki fotoraf için. Bence haklı. Fotoğrafı bilmeyenimiz yok. Film karesi gibi olan bu sahne, Atatürk’ümüzü hayli düşünceli gördüğümüz ender anlardan biri. Fotoğraf Büyük Taarruz’un başladığı gün çekilmiş. 26 Ağustos 1922’de. Acaba aklından neler geçmekteydi? Bilenimiz yok maalesef. Ancak hikâyesini paylaşabilirim...

Gün biraz zor başlar, İngilizler’in Yunanlılar için kurduğu ve o dönem için gerçekten çok güçlü olan savunma hattı bir yana, aniden başlatılması planlanan saldırı sabahtan çöken sis nedeniyle bir türlü gerçekleşemez. Savaşın gidişatı için başlangıcı çok mühimdir zira. “Ya İstiklâl ya Ölüm”dür mevzubahis olan. Neyse ki sis bir müddet sonra dağlılır.

Dilerseniz bundan sonrasını, Atatürk’ün fotoğrafçısı Etem Tem anlatsın:
“O sabah Kocatepe'de bulunuyorduk. Taaruz, şafak vakti saat 5’te başlamıştı. Mustafa Kemal Paşa, günler ve geceler süren yorgunluğuna rağmen ayakta, vaziyeti adım adım takip ediyor... Bir ara kumandanlardan ayrıldı. Tek başına, kayalıklar arasında dalgın ve düşünceli dolaşmaya başladı.... Bir aralık o kayalık tepenin ucuna geldi.... Hemen objektifimi çevirdim, âdeta nefes almayacak kadar bir sessizlik içinde deklanşöre bastım, resmini çektim. Saat 11’di.... Ahır bozması bir yerde bir kaç film yıkadım. Gazi, fotoğrafları aldı, baktı. Parmaklarını fotoğrafların üzerinde gezdirdi ve çekti: ‘Çok güzel,' dedi.

Sonrası hayli ilginç. 9 Eylül'de İzmir’e girilir. Çektiği sekiz on rulo filmi hemen bir fotoğrafçıya veren Etem Ten, döndüğünde fotoğrafçı dükkânının yandığını görür. İzmir alevler içindedir. Kala kala elinde Uşak'ta o ahır bozması yerde yıkayabildiği birkaç film kalmıştır. Bir tanesi de sadece beynimizde değil, gönlümüzde bile yer edinen yukardaki efsanevî fotoğraf. İyi ki de! Fotoğrafın çekildiği an kadar, elimize ulaşması da bir mucize. 

Aradan geçen koskocaman 97 yıl...

30 Ağustos Zafer Bayramımız heep kutlu olsun. Hep mutlu olsun...Vatan sizlere minnettar...

0 yorum:

Yorum Gönderme