20 Ocak 2020 Pazartesi

YENİ YILDA FARK YARATMAK


Yeni yıl malumunuz...İçimizde ikilemler yaratır. Bir polariteden öbürüne savrulur dururuz. 

Portakalın Bilgeliği

Aynen kış rüzgârlarında âdeta son yapraklarını dökmeye zorlanırcasına sallanan ağaçlar gibi. Bir yanda kapanan döngülerin, biten senenin vermiş olduğu burukluk-hüzün-özlem, ilâveten tamamlanamamış veya hiç başlanmamış projelerin-işlerin yarattığı hayalkırıklığı-hüsran-pişmanlık; diğer yandaysa yeni senenin havada yarattığı iyimser duygular; umut-heves-merak...

Sanırım hepimiz yeni seneden benzer şeyler beklemesek bile, benzer bir şey isteriz; hayatlarımızda ufak veya büyük fark etmez :) herhangi olumlu bir fark yaratmayı...

Buraya kadar herşey iyi güzel de, pekiyi fark yaratmaya açık mıyız?

FARKA AÇIK OLMAK

“Fark yaratabilmek” için farkındalık şart.

Bir eğitimci olarak sıklıkla karşılaştığım sorulardan biri şudur :”Hocam hayatımda fark yaratmak istiyorum. Farklı bir vizyon edinmek ihtiyacındayım. Değişmek arzusundayım vs...Bu eğitime/kursa katılayım mı? Ne tavsiye edersiniz?”

O zaman onlarla şu hikâyeyi paylaşırım; “Öğrenciler avluda toplanmış büyük bir merakla Üstadın söyleyeceklerini beklerler. Bugünkü dersin hayli önemli olduğunu duymuşlardır çünkü. Üstad ise gözleri kapalı vaziyette huşu içinde bekler. Minik bir kuş çıkar gelir avlunun ortasına. Şakır da şakır. Üstad hiç istifini bozmaz. Ne zaman ki kuş ötmesini bitirir ve havalanıp çıkar gider; Üstad konuşmaya başlar: ‘Bugünkü ders bitmiştir.’ Öğrenciler şaşkın bir vaziyette birbirlerine bakakalırlar.”

Ne kadar derin bir manâsı var öykünün, değil mi? Bizler almaya-derinleşmeye açık isek eğer, bir kuşun ötüşü bile hayatımızda fark yaratabilir.

Öğrencilerime naçizane tavsiyem şu olur; “Eğer bir fark yaratmaya açıksanız, algınızın kapılarını sonuna kadar açmaya hazırsanız hayatınızda ufacık birşey bunu sağlayabilir. Ancak kapılar sıkı skı kapalıysa; ister dünyadaki en güçlü kurs olsun, ister etkin bir eğitim olsun, hiçbiri işe yaramayacaktır, önce kapılarınız açmaya karar verin. Bu karardan sonra dilediğiniz ölçüde iç sesinize-eğitim hakkında referanslara-dost tavsiyelerine kulak verebilirsiniz elbette.”

FARKLILIKLAR

“Fark yaratabilmek” için farklılıklara kapıyı açmak şart.

Portakalın Bilgeliği

Asıl farklılıklardan beslenmez mi insan? Misâl Londra’da geçirdiğim 2 sene, hayatımızın herhangi 10 senelik bir kesitinden daha çok fark yaratmıştır bende ve dolayısıyla hayatımda.

Batı’da iş dünyasında şu sıralar sıklıkla rastlanan bir durum; takım çalışmalarının sayısının hayli artması ve bu takımları oluştururken kişileri farklı kuşaklardan (X-Y-Z), farklı yaşlardan, farklı ırklardan, farklı ülkelerden, farklı sosyokültürlerden oluşturmaları.

Hızla değişen ve ayağımızın altından kayıp gider hissi veren günümüz koşullarında (VUCA*), kurumlarda takım çalışmarının payı ve önemi giderek artmakta. Birincisi, sanırım geç de olsa fark etti dünya; birlikten kuvvet doğar. İkincisi, farklı geçmişlerinden dolayı farklı yaklaşımlara sahip bu takımlar, belirsizlikle baş edebilmek için daha kapsamlı, tek bir şahsın veya bakış açısının öngöremeyeceği kalitede sonuçlar üretebilirler. Bu ise sanırım göz ardı edilemeyecek bir potansiyel güç sağlar kurumlara.

Ne diyeyim, darısı tez vakitte başımıza...* İlk kez ABD ordusu tarafından ortaya atılan VUCA kavramı, aşağıdaki kelimelerin baş harflerinden oluşmakta; Volatile (değişken), Uncertain (belirsiz), Complex (Karmaşık) ve Ambigous (Muğlak).  Özellikle günümüzde tüm dünya; artan teknolojik ve dijital dönüşümler, ekonomik dalgalanmalar ve siyasi belirsizlikler nedeniyle bir türlü öngörü yapılamayan bir VUCA döneminden geçmekte.


0 yorum:

Yorum Gönderme