15 Nisan 2020 Çarşamba

İLİŞKİ

Bir ilişki istediğinizden emin misiniz?
Bekâr olmak yanlış bir şey mi?
İlişkiniz varsa nasıl gitmeli?

Portakalın Bilgeliği

İlişki konusu malumunuz Adem ve Havva’dan beri olageldi, hayli eskise bile güncelliğini popülerliğini hiç yitirmedi ve insanoğlu var oldukça yitirmeyecek gibi.

Sizinle bu konuya dair yazılmış bir kitap paylaşmak isterim. İlişkinizin var/ yok olması, ilişkide mutlu/ mutsuz olmanız fark etmez, bu cesur kitabı hararetle tavsiye ederim. Çünkü kitap ilişkilere dair birçok önyargımızı sarsacak ilginç bir hikâye anlatmakta.

Öykü, aynı zamanda kitabın yazarları olan Simone Milasas & Brendon Watt* arasında geçiyor. Adı “İLİŞKİ”. Öncelikle kitabın sıcacık bir yazım dili var, iki kişi belli konu başlıkları altında karşılıklı görüşlerini paylaşırken, aynı zamanda ilişkilerinin nasıl başlayıp nasıl ilerlediğine tanık oluyoruz. Her bölümün sonunda “Araçlar” kısmı var (araç dediğim şey, bazen değerli sorular bazen bir uygulama olabiliyor). Araçlar hayatımızın her alanında uygulanabilir. Hoş gerek işimizle olsun, gerek kendimizle olsun zaten her an her şeyle ilişki halinde değil miyiz?

AYNAYA BAK

Dışarda kaç tane harika ilişki görüyorsunuz? Çok olmasa gerek. Kitabın en çarpıcı cümlelerinden biri bence şu; “Harika bir ilişki yaratmak, bırakın başkalarıyla olmasını, kendileriyle bile olmasına çok az kişinin gönüllü olacağı seviyede bir yakınlık gerektirir”. Özetle şunu diyor yazarlar, “Siz kendinize yakın oluncaya kadar, başkasıyla yakınlık kuramazsınız.

Hayda geldik mi yine kendimize dediğinizi duyar gibiyim. Aynen öyle, aslında başkası yok, hiç olmadı. İçerde ne varsa dışarıya yansıyandı ilişki dediğimiz bağ. Aynen kitaptan alıntılıyorum:

Eğer gerçekten bir ilişki yaratmayı arzuluyorsanız, bakmanız gereken ilk şey şu:
Bu sizin için ne anlama geliyor?
Bu sizi bir şeyden mi çıkartacak?
Bu sizi bir şeyin içine mi sokacak?
Sizi kurtaracak mı?
Kısıtlama yaratacak mı?
Daralma yaratacak mı?


Her an sizin için neyin gerçek ve doğru olduğuna bakmaya gönüllü iseniz, buyrun deneyimlemeye...

İZİN VERMEK VE BİRLİKTE YARATMAK

Çoğu çift tanışır, evlenir, çocuk-ev-köpek sahibi olup hayatı durağanlaşmaya bırakır. Yani yaratmayı bırakır, o ana kadar yarattıklarının sonucunu sürer.

Yani ilişki “Sen süpersin, bir tanesinden” ziyade “Sen ve ben bilirlikte ayrıyken yarattığımızdan daha büyük ve farklı ne yaratabiliriz ve bundan coşku duyabiliriz?”dir. Yani sevdik, evlendik bitti değil. Sürekli yaratıma hazır mısınız? Her an mı? Doğru duydunuz her an. Pekiyi sürekli yaratmak nasıl birşey olurdu? Bir sonraki anı bilmeden, sizden uzaklaşmayan, sizi daraltmayan, size katkı veren enerjiyi izlemek?

Eğer bir ilişkideyseniz ilk başta “Bu ilişkide olmayı arzuluyor muyum?” diye sorabilirsiniz. Pek çoğumuz bu soruyu bile sormaktan kaçınır. Çünkü beklemediğimiz sonuçlar çıkabilir ortaya, iş ayrılmaya kadar gidebilir. Pekiyi ya ayrılık da evlilik gibiyse, ona da gereksiz pek çok anlam ve beklenti yüklemişsek? Dünyada ayrılmayı birbirini kutlayarak yapan çiftler varsa?

Yazarlar tam bu noktada, daha fazla soru sormamamızı tavsiye ediyorlar; “Bunu değiştirmeyi arzuluyor muyum? Bunu değiştirmem için ne gerekecek? Nasıl katkı yaratabilirim? ” Değişmesi gereken belki bizim olaya bakışımız. Böylece yeni bir olasılık belirebilir, ilişki farklı bir yön alabilir. İllâ sonlanması gerekmiyor.

Yineleyeceğim, dışarda kaç tane harika ilişki görüyorsunuz? Uzun süren değil. İnsanların kendileri olabildiği, birbirini güçlendirdiği, özen gösterdiği, bulundukları hâli seçmelerine izin verildiği. İzin vermek kapı paspası olmamakla beraber ancak hayli cesaret gerektirir, çünkü karşı tarafa seçimleri için izin vermek kaos hâli yaratabilir.

KAOS

Kaos kelimesinin çoğunluk için algısı maalesef olumsuz. Kaos kötüdür, düzen iyidir diyebilir miyiz? Tam tersi de geçerli olabilir mi?

Ya kaos bütün olasılıkların yaratıcı enerjisini içeriyorsa? Hatırlarım, hayatımda iş kaybı-taşınma gibi kaotik dönemler aynı zamanda en yaratıcı olduğum durumları yaratmıştır. Misâl bir taşınma sonrası o ilk fırtınayı atlattıktan sonra gereksiz bütün birikimlerden (giysi-aksesuar...) arınıp daha bir sade olmuş ve daha bana hizmet eden yeni bir düzen oturtmuşumdur.

O zaman güzel olanı sanırım ikisi arasındaki ahenk.


DÜNYA DEĞİŞİYOR

Dünya gerçek anlamda değişiyor, arkadaşlarımdan biri karısıyla her evlilik yıl dönümünde ciddi bir iç gözlem eşliğinde, birlikte olmaya devam edip etmeyeceklerine baktıklarını söylemişti.

Belki bundan sonra bir ilişki haberi aldığımızda soracağımız sorular “Nereli, mesleği ne, yaşı kaç, ailesi nasıl, boyu-bosu-dili-dini-rengi...?” dan ziyade “Mutlu musun? Beraber yaratıyor musunuz? Herşeyden önce iyi bir oyun arkadaşı mı? Hayat onun yanında daha eğlenceli, daha bir hafif mi?” gibisinden olacak :)

VİRÜS

Virüs sayesinde hayatımıza kaos aşılanmış olmadı mı? Virüs hakkında yazmak istemesem dahi konu geldi ona dayandı. “Biz insanlık kollektif olarak neyi yaratmayı seçtik bu güne kadar?” sorusunun cevabını sanırım hepimiz az çok biliyoruz.

Her seçim yaratır, her seçim farkındalıkla yapılmasa bile yaratır. Sonuçtan mutlu oluruz olmayız o ayrı. Kendimizi dövmeye lüzûm yok, bütün bu seçimler bizi biz yapmadı mı sonuçta! Seçimi güzel kılan ise farkındalıkla yapılması. O zaman yazarların dediği gibi sormaya devam; “Bu realitenin ötesinde olasılıkları görebilmek için sistemde ne kadar kaos yaşamamız gerekecek?” “Hayatımızı genişletecek seçimler neler olurdu?” “Bundan sonra insanlık olarak neyi yaratmayı seçiyoruz?”

Ve “Virüsle ilişkiniz nasıl?”

Yine başa, “İlişkilere” dönecek olursak, her ne kadar sizlerle kitaptan pekçok başlık paylaşamasam dahi; nihai amacım seçenek sepetinize atabileceğiniz tadımlık değişik bir tat sunmaktı.

Sağlıcakla kalın,


*Yazarların ikisi de Access Consciousness kolaylaştırıcılarıdır. 

0 yorum:

Yorum Gönderme